Teams

Team MembersMonitoring SitesMonitoring Day**

Team 1

Carolyn Hatley*
Dave Truesdale*
Dave Bechdel
Ken Hoy
Loretta Jeffreys
Scott Mato
Kelle Kersten
Slab Cabin Run
Galbraith Gap Run
Third Tuesday

Team 2

Genie Robine*
Jean Hoy
Leo Klinefelter
Bill Smith
Scott Williams
David Kantner
Little Fishing Creek - Site 1123
Little Fishing Creek - Bridge Site
Third Tuesday

Team 3

John McCullough*
Kelle Kersten
Dan Kerstetter
Jim Mulberger
Bald Eagle Creek(BEC) - Unionville
BEC - Port Matilda
BEC - Julian (inactive)
Bald Eagle Creek - ERPA (inactive)
Second Monday

Team 4

Doug Sassman*
Romayne Naylor
Evelyn Nordberg
Martin Nordberg
BEC - Milesburg
BEC - Site 1024
BEC - Dowdy's Hole (inactive)
Last Thursday

Team 5

Ralph Locklin*
Betsie Blumberg
Andrea Commaker
Jerry Dittmann
Marian Garcia
Susan Sapp
Elk Creek - Millheim
Elk Creek - Millheim Narrows
Elk Creek - Mill (inactive)
Elk Creek - Stovers Gap (inactive)
Third Monday

Team 7

Sharon Manno*
Tom Drake
Larry Hutchinson
Dave Kantner
Bill Lukens
Dave Roberts
Michal Stump
Buffalo Run - Benner Park
Buffalo Run - Kolln Winery
Buffalo Run - Carson's Corner (inactive)
Third Monday

Team 8

Jerry Dittmann*
Kathy Dittmann
Ken Johnson
Mick McKay
Joyce McKay
Diane Mills
Susan Robb
Susan Sapp
Lick Run - Near Mill St. BridgeFirst Thursday

Team 9

Bill Leech*
Betsie Blumberg*
Tim Kerchinski
Danielle Lanagan
Sinking Creek - Colyer Lake Downstream
Sinking Creek - Colyer Lake Upstream
Sinking Creek - Ramsey Property
Sinking Creek - Barton Property (inactive)
Third Tuesday

Team 12

Rob Fugate*
Phil Breidenbaugh
Dennis Brown
Charlie Cowan
Wallace Run SGL
Wallace Run Rt 144
Fourth Tuesday

Team 13

Dan DeLotto*
Jerry Dittmann
Kathryn Ferrigno
Rob Fugate
Marian Garcia
Lynne Heritage
Jeanne Houston
Jennifer Kolln
Bill Leech
Kathy Rogers
Lynn Shields
Tim Robinson
Beech Creek at Monument Run
Big Run
Council Run at K-O Road
Eddy Lick Run
Hayes Run at Orviston Road
Monument Run
Salt Lick Run
Spring above West Branch of Big Run
Trib to Council Run at K-O Road
Twin Run
Two Rock Run
West Branch of Big Run
Second Monday

Team 14

Bill Leech*
Ken Johnson
Ron Kanagy
Bob Wilberding
Little Sandy Run at Hatchery
Panther Run at Clubhouse Rd
Wolf Run at State Line Bridge
Wolf Run at Panther Road Downstream
Sterling Run Reservoir Rd
Sterling Run Spring Run
Jonathan Run Trestle Rd
North Fork Beech Creek Clarence Rd
North Fork Beech Creek Pancake Rd
Sandy Run Kato-Druiston Rd
South Fork Beech Creek - Rt 144
Beauty Run (inactive)
Sandy Run Kato Rd (inactive)
Second Tuesday

Team 15

Jan Hoffmaster*
Steve Cohick
Susan Gordon
Lynn Hutcheson
Andy Norton
Halfmoon Creek - Hughes
Halfmoon Creek - Marengo Bridge
Halfmoon Creek - Weaver
Halfmoon Creek - Llama Farm (inactive)
First Tuesday

Team 16

Viqui Gildow*
David Bechdel
Fred Gildow
Gary Moorman
Moose Run - 330MR RD
Moose Run - Milesburg
Muddy Creek - Penns Creek Rd
Laurel Run - Reeder Rd
First Thursday - Moose Run

Fourth Thursday - Muddy Creek

Team 17

Terry Harrison*
Dave DeCapria
Leon Kolankiewicz
Randy Murphy
Tom Rodgers
Little Marsh Creek - Hughes S1
Little Marsh Creek - Church S2
Third Wednesday

Floating Team

Andy Norton
Jerry Dittmann
Various
Various
Phone: (814) 409-8530
Phone: (814) 383-2570

QC Team

Bill Smith*
Andy Norton
Dave DeCapria
Various240-353-6923

* Team Leader.
** For exact monitoring dates & times, contact Team Leaders.